Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρησιμοποιούμε cookies που ενισχύουν την εμπειρία σας στο site. Λεπτομέρειες                                                                                                             Αποδοχή

Καλωσήρθατε Eπισκέπτη / Welcome Guest

Σύνδεση »   Συνδεθείτε με Facebook Συνδεθείτε με Twitter

Εγγραφή Τώρα!
Καλώς ήρθατε στο Lifehack.gr, όπως οι περισσότερες διαδικτυακές κοινότητες θα πρέπει να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να δημοσιεύσετε στην κοινότητα, μην ανησυχείτε είναι μια απλή δωρεάν διαδικασία με ελάχιστες πληροφορίες από εσάς.
  • Δημιουργήστε νέα θέματα και απαντήστε σε άλλους.
  • Παρακολουθήστε θέματα και συζητήσεις και λάβετε ενημερώσεις στο email σας.
  • Αποκτήστε την σελίδα προφίλ σας και κάντε νέους φίλους.
  • Στείλτε προσωπικά μηνύματα σε άλλα μέλη.

Guest Message by DevFuse

Φωτογραφία
- - - - -

Ubuntu Make

• Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε νέο θέμα
  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
Δεν υπάρχουν απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1 Sokratis20

Sokratis20

Newbie

• Members
  • 5 Δημοσιεύσεις:
  • Ζώδιο / Ζodiac Sign:Κριός / Aries
  • Χώρα / Country: Country Flag

Δημοσιεύθηκε 23 Ιανουάριος 2016 - 02:37 μμ

atom-editor.png

Πρέπει να ήταν Μάρτιος του 2014 όταν διάβασα για το Ubuntu Make στο Facebook group της Ελληνικής κοινότητας του Ubuntu, μου άρεσε πολύ αυτή η ιδέα του πακέτου με όλα αυτά τα εργαλεία που θα φαινόντουσαν πολύ χρήσιμα σε κάποιον που ασχολείται με τον προγραμματισμό και όχι μόνο, αλλά ας το πάρουμε απ” την αρχή.

Τι είναι ubuntu make;

To Ubuntu make θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι ένα εργαλείο γραμμής εντολών που μας επιτρέπει να κατεβάσουμε και να εγκαταστήσουμε την τελευταία έκδοση απ” τα πιο δημοφιλή εργαλεία προγραμματισμού. Αναλυτικότερα https://wiki.ubuntu.com/ubuntu-make

Όταν λες δημοφιλή εργαλεία προγραμματισμού τι εννοείς;

Όταν διάβασα την ανακοίνωση που ανέφερα στην εισαγωγή του άρθρου στο FB είχε σαν παράδειγμα τα Android NDK, Android Studio, IDEA IDE, Eclipse, Firefox dev, Stencyl dev platform. Εννοείτε στο wiki θα βρείτε ακόμα περισσότερα, αλλά θα σας πω τι έχω δοκιμάσει εγώ και εννοείτε αν έχετε δοκιμάσει και κάποια άλλα γράψτε μας ένα comment να τα δοκιμάσουμε και εμείς.

Πως το κάνουμε εγκατάσταση;

Όπως λέει και ένας φίλος ανοίγουμε terminal και παίζουμε πιάνο… Προσθέτουμε το repository του ubuntu make και κάνουμε update

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-desktop/ubuntu-make
sudo apt-get update

και μόλις τελειώσει κάνουμε την εγκατάσταση

sudo apt-get install ubuntu-make

Μην χαίρεσαι ακόμα πάμε να εγκαταστήσουμε τώρα και κανένα πρόγραμμα για να δούμε πως δουλεύει το μαραφέτι και να ξεκινήσει το πανηγύρι, κλασσική εγκατάσταση που προτείνει και το wiki είναι το android studio με την εντολή

umake android

Πάμε να το δούμε αναλυτικά, το Ubuntu Make έχει τις παρακάτω κατηγορίες

• Games Development Environment (games)
  • Web Developer Environment (web)
  • Go language (go)
  • Dartlang Development Environment (dart)
  • Generic IDEs (ide)
  • Android Development Environment (android)

Εγώ έχω δοκιμάσει τα παρακάτω

Firefox Developer Edition umake web firefox-dev

Visual Studio code

umake web visual-studio-code

Eclipse Luna

umake ide eclipse

Arduino IDE

umake ide arduino

τα υπόλοιπα αν και λίγο μπερδεμένα τα αναφέρει το Wiki που έβαλα πιο πάνω, Καλές εγκαταστάσεις!

1 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες